Turismus

Vodopády

Mezi Zambijské zajímavosti patří známé Viktoriiny vodopády na řece Zambezi ležící asi 8 km od města Livingstone na hranicích se Zimbabwe. Vodopády jsou 1 700 metrů dlouhé a necelých 100 metrů hluboké. Vstupné ze Zambijské strany je 10 USD (ze Zimbabwské 20 USD). Viktoriiny vodopády pro evropský svět objevil 17. listopadu 1855 David Livingstone, který je pojmenoval na počest tehdejší britské panovnice. V domorodém jazyku se vodopády nazývají Mosi-oa-tunya, tj. Hromový kouř.

Kromě Viktoriiných vodopádů jsou významnými ještě vodopády Ngonye.

Příroda

V Zambii je přes deset národních parků. Patří k nim například South Luangwa s jednou z nejpočetnějších populací slonů v Africe. Dále jsou v Zambii parky Kafue a Sioma Ngwez. Příroda v Zambii je považována za jednu z nejkrásnějších na světě vůbec – přímo v divoké přírodě lze obdivovat lvy, hrochy, buvoly, zebry a žirafy.

Do území Zambie zasahuje také část jezera Tanganika a několik dalších jezer.

Víza

Občané České republiky si mohou vízum předem vyřídit na zastupitelském úřadě Zambie nebo je mohou získat na kterémkoliv hraničním přechodu či na mezinárodním letišti. V tomto případě je však striktně vyžadována platba za vízum v USD, zatímco při vyřizování víza na zambijském ZÚ lze platit v příslušné místní měně. Víza jsou udělována maximálně na 90 dnů. K žádosti o zambijské vízum je třeba vyplnit formulář a přiložit dvě fotografie. Vícerázová víza se na hranicích neudělují!

Poplatky za víza (platné v březnu 2010):
JEDNORÁZOVÉ VÍZUM USD 50,-
VÍZUM PRO DVA VSTUPY USD 80,-
Jednodenní vízum USD 20,-

Aktuální informace o poplatcích za víza lze získat na stránkách
www.zambiaimmigration.gov.zm

Diplomatické a konzulární vztahy s ČR pokrývá Velvyslanectví Zambie v Berlíně, kde je nutno žádat o víza za jiným než turistickým účelem:

Embassy of the Republic of Zambia
Axel-Springer Strasse 54 A
10117 Berlín tel.: + 49 30 2062940
fax: + 49 30 20629419

Zambijské úřady vyžadují potvrzení o očkování proti žluté zimnici, pokud cestovatel pobýval v oblasti výskytu této nemoci v období kratším než jeden týden před příjezdem do Zambie. Vyžadováno je rovněž potvrzení o očkování proti choleře, jestliže dotyčný přijíždí z infikované oblasti.

 

zdroj: www.mzv.cz

          www.wikipedie.cz